NABÍDKA
Prodáváme nábytek již 20 let
Naši zákazníci nás doporučují
pomůžeme a poradíme

Jakou matraci na spaní vybrat? 7 rad jak koupit dobrou matraci

Projekt ložnice - je hotov. Prostorná skříň - vybrána. Ideální postel - již je na seznamu nákupů. Zůstává otázka, která má v ložnici největší význam - a to je výběr matrace! Matrace, ačkoli často odsunuta na okraj nákupu, má klíčový význam pro to, jak budeme v naší ložnici spát. Pokud tedy přemýšlíte, jakou matraci si vybrat do vaší nové ložnice, nebo máte pocit, že současná, kterou máte, nevyhovuje vašim potřebám, určitě si přečtěte tento článek. Ložnice musí být místem pohodlného odpočinku! V tomto textu vám představíme 7 tipů, které vám pomohou vytvořit pohodlné místo ke spaní! Začínáme, ještě neusínáme ;)

Podíl:
Jakou matraci na spaní vybrat? 7 rad jak koupit dobrou matraci

Vyberte si matraci podle své váhy, tedy symboly H1, H2, H3 a H4

Když kupujeme matraci, setkáváme se s označeními typu H, které pro nás nejsou vždy srozumitelné. Matrace mohou být označeny symboly od H1 do H4 - co to znamená? Písmeno H je zkratkou slova 'hardness', což znamená v angličtině 'tvrdost'. Tedy, čím tvrdší matrace, tím vyšším číslem bude označena. Jakou matraci si vybrat podle svých potřeb? Stojí za to znát tento krátký přehled:

  • Matrace H1 - je měkká matrace určená pro osoby vážící do 60 kg, často je však vybírána pro kojence a děti.

  • Matrace H2 - je středně měkká matrace, která je vhodná pro osoby vážící od cca 50 do 80 kg. Bude pohodlná jak pro osoby, které mají rádi spánek na měkkých matracích, tak pro ty, které preferují trochu tvrdší matrace.

  • Matrace H3 - matrace označované jako středně tvrdé. Matrace H3 budou vhodné pro osoby vážící od 70-80 kg do 100-110 kg. Nedoporučujeme je pro osoby, které váží méně - pro ně budou jednoduše příliš tvrdé.

  • Matrace H4 - je velmi tvrdá matrace, určená pro osoby vážící více než 100 kg. Je přizpůsobená největší váze působící na výplň matrace.

Proč je důležité věnovat pozornost označení H? Pokud si vybereme správnou tvrdost matrace, můžeme si být jisti, že naše páteř během spánku zaujme správnou, rovnou polohu. Matrace by měla být oporou pro páteř a během spánku ji odlehčovat. Čím větší váha osoby na matraci, tím větší zátěž je vyvíjena na její povrch. Příliš měkká a nevhodně vybraná matrace se bude příliš deformovat. Naopak příliš tvrdá matrace se nepřizpůsobí tvaru páteře a nebude reagovat na tlak našeho těla. V obou případech budou výsledkem bolesti páteře, ramen nebo krku. Takže pokud slyšíme rady, že čím tvrdší matrace, tím lepší - neposlouchejme je.

Je také dobré zmínit, že klasifikace H není přísně upravena mezi jednotlivými výrobci matrací. Proto matrace označené stejným symbolem nebudou stejně měkké nebo stejně tvrdé u různých značek.

Druhy matrací - vysvětlujeme pojmy

Když už víme, jaká tvrdost matrace bude pro nás vhodná, měli bychom také porovnat mezi sebou různé druhy materiálů, kterými mohou být matrace naplněny. Matrace se liší nejen tvrdostí, ale také vlastnostmi. Stojí za to vybrat ty, které jsou přizpůsobeny našim potřebám. Máme na výběr:

Bonellové matrace - je to jeden z základních druhů matrací. Její výplň tvoří pružiny, které mají tvar bonellu - kruhů spojených spirálou. Zatížení matrace na jedné z jeho částí způsobuje, že matrace pracuje také v jiné části.

Taštičkové matrace - v jejich případě je každá ze pružin umístěna v samostatné komoře. Proto při zatížení pracují nezávisle na sobě. Kapslová matrace je tedy dobrá volba pro dvě osoby spící na téže matraci. Další doplněk kapsle je pěna.

Latexové matrace - matrace vyrobená z latexu, tedy trvanlivé, odolné proti deformaci, ale stále dobře propustné pro vlhkost. Jsou velmi pružné. Latexové matrace jsou doporučovány pro alergiky díky svým antibakteriálním vlastnostem.

Pěnové matrace - je to základní typ matrace, který se přizpůsobuje tvaru těla. Ačkoli se může zdát, že se pěna používá na výrobu matrací po léta, a je to tedy zastaralý materiál, s postupem času byla díky novým technologiím vylepšena. Pěna je pružný a celkem tuhý materiál. Čím je pěna v matraci hustší, tím lépe. K pěnovým matracím patří také ty termoelastické.

Termoelastické pěnové matrace - tento typ matrace reaguje na tělesnou teplotu a přizpůsobuje se ji. Tyto matrace obalují spící osobu a poskytují tak pohodlí při odpočinku.

Kokosové matrace - vnitřek matrace tvoří kokosová vložka, která je obložena pěnou nebo latexem. Kokosové matrace jsou tvrdší ve srovnání s jinými matracemi.

Povrchové matrace - tedy tzv. topers nebo matracové kryty, je stále populárnější typ matrace, který svým způsobem doplňuje základní matraci o určité vlastnosti. Ukládá se na povrch matrace, aby vyhladil matraci nebo ji zpevnil v případě, kdy je již opotřebovaná. Povrchová matrace však může také způsobit, že základní matrace bude měkčí, pokud jsme si vybrali špatnou tvrdost.

Stojí za zmínku, že povrchové matrace mohou být také užitečné u rozkládacích rohových sedaček a rozkládacích pohovek. V tomto případě vyhlazují povrch a činí jej tak pohodlnějším. Pokud plánujeme koupit rohovou sedačku na každodenní spaní, jejím neoddělitelným společníkem v košíku by měl být také toper.

Kolekcja Monaco

Kolekce Monaco

Matrace se zónami tvrdosti - stojí za to?

V nabídce výrobců často najdeme takzvané zónové matrace. Co to jsou zónové matrace? Jsou to matrace, které se liší tvrdostí v jednotlivých částech. Jiná tvrdost je přizpůsobena ramenům (měkčí podpora) a jiná pro boky (tvrdší podpora). Ve skutečnosti však rozdíly mezi jednotlivými zónami nejsou moc citelné. Navíc, menší lidé mohou "netrefit" své části těla v příslušné zóně matrace. Zónové matrace také nejsou nutně dobrým výběrem pro lidi, kteří nespí kolmo k horní hraně postele.

Namísto soustředění se na zónovou matraci, je dobré investovat do nastavitelného roštu. Takový rošt nám umožní především získat více patrné efekty, rozdíly v tvrdosti. A v druhé řadě nám umožní naprosto přizpůsobit získanou tvrdost matrace našim potřebám.

Kolekce Zele

Kolekce Zele

Jakou matraci vybrat do manželské ložnice?

Pokud zařizujete manželskou ložnici, máte manželskou postel a přemýšlíte, zda je lepší vybrat jednu nebo dvě matrace, musíte znovu zvážit váhu spících osob. Jedna matrace bude dobrým výběrem, pokud osoby spící na posteli mají podobnou váhu. V takovém případě se velmi dobře osvědčí taštičková matrace. Díky tomu, že každá pružina má vlastní taštičku, pohyby osoby na jedné straně postele (například otočení na druhý bok) nebudou cítit osoby na druhé straně postele.

Dvě matrace budou však lepší pro lidi, jejichž váha se velmi liší. V takovém případě bude každý z nich potřebovat matraci s odlišnou tvrdostí.

V takovém případě je však důležité, aby matrace měla stejnou výšku a byla naplněna po celé šířce stejným materiálem - latexem nebo pěnou. V tomto případě nebudou taštičkové matrace dobrým výběrem. Po stranách mají pěnu, která se na spojovacích místech dvou matrací bude cítit jinak.

Musíme si však pamatovat, že nejen matrace je důležitá, ale také rošt! V případě váhové nesouměrnosti mezi dvěma osobami je nejlepší také koupit dva rošty. Proč je to tak důležité?

Kolece Brolo

Kolekce Brolo

Nejen matrace - nezapomeňte na rošt!

Když už víme, jak vybrat ideální matraci pro naše potřeby, musíme pamatovat na další nákup. Máme na mysli správně zvolený rošt, který je klíčovým opěradlem pro matraci. Rošt zajišťuje správnou cirkulaci vzduchu, takže se v matraci nehromadí nadbytečná vlhkost. Rošt spolu s matrací přizpůsobuje povrch podél křivky páteře.

Stejně jako u matrace bychom měli rošt vybrat podle naší váhy. Od ní z velké části záleží, z jakého materiálu by měl být náš nový rošt. Na trhu jsou k dispozici různé typy roštů, klasické - vyrobené z různých materiálů, ale také již zmíněné regulační rošty, které můžeme přizpůsobit našim potřebám.

Je velmi důležité, abychom matraci nepoložili přímo na podlahu! Nedáme jí tak správnou regulaci ani odvětrání vlhkosti. Stane se pak živnou půdou pro bakterie a plísně.

Kolekce Rošty od Meble Wójcik

Kolekce Rošty od Meble Wójcik

Potah na matraci - praktický nebo zbytečný doplněk?

Když si vybereme ideální matraci splňující naše potřeby, chceme, aby nám sloužila co nejdéle. Potah na matraci nám pomůže životnost matrace ještě prodloužit. Je to první vrstva, se kterou se naše tělo setkává, absorbuje pot, nečistoty a vlhkost. Potah tedy chrání matraci před znečištěním a často doplňuje její vlastnosti. Vzhledem k tomu, že matraci nemůžeme prát, potah bude její ochranou, kterou místo ní můžeme jednoduše vložit do pračky.

Malý byt a pohodlná matrace - co dělat?

Pokud máte malý byt a obáváte se, že rozkládací nábytek nebo pohovka vám nenabízí dostatečné místo k spánku, odpovědí na vaše potřeby může být sklápěcí postel.

Sklápěcí postel je šikovný nábytek, který připomíná skříň, ale uvnitř skrývá... plnohodnotnou postel.na noc se snadno rozkládá a tvoří pohodlné místo k spánku, během dne se skládá a šetří prostor. K sklápěcí posteli si vybíráme matraci podle našich potřeb a vhodné tvrdosti. Díky tomu máme jistotu, že spíme na povrchu, který je dobrý pro naši páteř. Při nákupu je však důležité zkontrolovat doporučení výrobce ohledně nákupu matrace. S ohledem na to, že matrace, spolu s povlečením a polštáři, se musí vejít dovnitř nábytku, nemůžeme si vybrat příliš vysokou matraci. Špatnou volbou bude také příliš těžká matrace, která může ztěžovat zavírání nábytku.

Vzhledem k velikosti současných bytů je sklápěcí postel řešením, které je pohodlné a praktické. Určitě nám poskytne lepší kvalitu spánku než pohovka. Nic nebrání tomu, aby byla pohovka do obývacího pokoje přikoupena taky! Je to místo odpočinku, když je sklápěcí postel složena. Když je rozložená, můžeme ji přesunout na jiné místo, například pod stěnu.

Dobře vybraná matrace je základem pohodlného spánku. Postará se nejen o náš spánek, ale také o naše zdraví. Podle nás, zařizujíc ložnici, je lepší soustředit se na kvalitní matraci a rošt a investovat do nich více než do samotné postele. Díky tomu budeme mít jistotu, že se staráme o své zdraví během 8 hodin každého dne.