NABÍDKA
Prodáváme nábytek již 20 let
Naši zákazníci nás doporučují
pomůžeme a poradíme

Co odrazuje pavouky? Domácí metody na pavouky

Ačkoli se pavouci živí mnoha hmyzem, který je pro člověka obtížný, jejich nadměrná přítomnost v domě také není příjemná. Pohled na množství pavučin se spojuje s nedostatkem hygieny a velký pavouk může vyvolat paniku. Jak se vypořádat s pavouky v domě? Čím je odradit a jak se jich zbavit?

Podíl:
Co odrazuje pavouky? Domácí metody na pavouky

Domácí způsoby na pavouky

Než sáhnete po chemických přípravcích na hubení nebo odstrašování pavouků, zkuste přírodní metody, které mohou být také účinné, ale nejsou spojeny s vysokými náklady a jsou zcela ekologické a bezpečné. Jaké jsou domácí metody na pavouky?

 • Pravidelný úklid - a to nejen letmý. Pavouci obvykle žijí v různých koutech a zákoutích, kde se s vysavačem nebo prachovkou dostaneme jen zřídka. Právě z tohoto důvodu si tato místa vybírají pro stavbu svých sítí. Chcete-li eliminovat většinu pavouků a odrazovat další, je třeba pravidelně uklízet ve všech zákoutích, vysávat rohy stěn a stropu, prostor pod a za nábytkem, například komodami a skříněmi. Tímto způsobem by mělo být možné snížit přítomnost pavouků v domě na minimum.

 • Používání přírodních metod k odstrašování pavouků - zejména máty a citronu. Tyto dva aroma nejsou pavouky příliš dobře tolerovány, proto byste měli sáhnout jak po živé mátě, tak po mátových éterických olejích a čisticích prostředcích s vůní máty - pokud je budete pravidelně používat, většina pavouků by měla hledat jiné místo. Obdobný účinek jako máta má také citron, a to jak čerstvý, tak ve formě oleje, dokonce i citronové kyseliny. Jelikož se citron široce používá v domácím úklidu, je rozhodně vhodné jej používat i na místech, kde se pavouci objevují.

 • Odpuzení pavouků od vstupu do domu nebo bytu - abyste se zbavili pavouků ve svém okolí, nestačí se vypořádat s těmi, kteří se již tam nacházejí. Měli byste se postarat také o to, aby další nechtěly vstoupit do domu nebo bytu. Na parapety tak můžete postavit hrnky s mátou, ale také kaštany a žaludy - ty také odstrašují pavouky a zároveň jsou roztomilou podzimní dekorací. Vchodové a terasové dveře můžete čistit pomocí výrobků s vůní máty nebo citronu.

Přítomnost pavouků v domě je velký problém, zejména pro lidi, kteří se jich bojí. Je těžké eliminovat všechny jednotlivce, ale můžete se snažit výrazně snížit jejich počet a odrazovat další k usazování.

Odkud se v domácnosti berou pavouci?

Pravidelné úklidy a použití repelentů proti pavoukům jsou způsoby s velkou, ale ne stoprocentní účinností v odstrašování nezvaných hostů v podobě pavouků. Pokud i přes jejich používání stále pozorujete pavouky ve svém okolí a nové pavučiny se stále objevují na různých místech, je to znamení, že se do domu pravděpodobně stále dostávají další pavouci. Odkud se tam berou?

 • Pavouci se dostávají do interiéru všemi štěrbinami - stačí otevřené okno, nedovřené dveře nebo ventilační otvor, aby pavouk našel svou cestu dovnitř. Některé jedince vstupují do domu nebo bytu s člověkem nebo se zvířaty, když se právě otevřou dveře. Jiné se prodírají štěrbinami.

 • Pavouci mohou být vneseni na oblečení, botách, nákupech, dřevu do krbu nebo na zelenině z vlastního záhonu. Často se také dostávají do domu v srsti psů nebo koček.

Je těžké eliminovat každého pavouka, který se schová v psí srsti, na nákupech nebo je vnesen s dřevem do krbu. Je však možné zavést určité zpevnění a mechanické bariéry pro pavouky, ale také pro jiný hmyz, díky čemuž bude v domě nebo bytě méně komárů, much a jiného otravného hmyzu. Jedná se o:

 • Síťky na okna - to je skvělá bariéra, která zastaví nejen pavouky, ale také komáry, mouchy a mnoho dalšího hmyzu před vniknutím dovnitř. Síťky lze na zimní období sundat a na jaře je zase nainstalovat, nebo je užívat po celý rok (případně je občas sundat a umýt je od prachu). Síťku můžete koupit ve formě materiálové sítě, kterou napneme na okno a připevníme k pásku se suchým zipem - toto je ekonomické řešení, ale s krátkou životností. Mnohem trvalejší možností jsou sítě na rámech, které se montují na okenní rámy pomocí speciálních plíšků (bez vrtání děr).

 • Síťky na dveře - síťku lze namontovat nejen na okno, ale také na balkonové dveře. Nejpohodlnější možností jsou sítě ve tvaru dveří na panty, které lze otevírat a zavírat podle potřeby. Taková bariéra zastaví většinu hmyzu, pavouků a jiného hmyzu před vstupem do bytu nebo domu z balkonu.

 • Lepším těsněním dveří a oken - mnoho hmyzu a pavouků se dostává do interiérů právě skrze netěsnosti, které vznikají v místě poškození těsnění. Měli byste se podívat na těsnění oken a dveří. Pokud jsou deformovaná, prasklá nebo zjevně již ztratily svou těsnost a vlastnosti, měli byste je vyměnit za nové.

 • Sítěmi na ventilační otvory - velká část pavouků může pronikat do interiéru komíny a ventilačními otvory. Neměli byste je zablokovat, ale můžete v nich použít stejně jemnou síť, jakou mají sítě na oknech, takže hmyz se dovnitř nedostane.

Vědět, odkud se pavouci v domě berou, a znát účinné metody, jak jim zabránit, může výrazně snížit počet nových jedinců, kteří se v domě objevují. V kombinaci s pravidelným úklidem a použitím různých způsobů, jak je odrazovat, by mělo být možné eliminovat většinu pavouků.

Kolekce Salga

Kolekce Salga

Co se živí pavouky?

Boj a odstrašování pavouků je velká výzva, zvláště když je důležitá systematickost a důslednost. Každému někdy dojdou síly, čas a chuť na úklid. Každý může zapomenout na zavření balkonových dveří – je nemožné zcela zabránit přítomnosti pavouků v domě. Proto je dobré znát své přirozené spojence, kteří mohou pavouky jíst:

 • Kočky - samozřejmě ne všechny, ale mnoho domácích koček loví pavouky, mouchy a jiný hmyz. Většina ulovených kořistí je kočkami sežrána. V domech, kde žijí kočky, obvykle není mnoho much a pavouků.

 • Ještěrky - do jisté míry se živí také pavouky, ale nelze očekávat, že se o ještěrku, o kterou se staráme, podívá do všech koutů a sežere všechny pavouky. Může sníst nanejvýš jejich část, pokud vůbec.

 • Žáby - také se živí pavouky.

Samozřejmě se také pavouky živí ptáci a mnoho dalších zvířat. Jejich role v boji proti pavoukům v bytě je však omezená. Zatímco kočka obvykle chodí po celém domě sama a to po celý den, ptáci nebo ještěrky jsou vypouštěni na určitou dobu. Nejúčinnějším nepřítelem domácích pavouků bude tedy kočka.

Kolekce Lecce

Kolekce Lecce

Co ještě pomáhá se zbavit pavouků?

Pokud je počet pavouků v domě děsivý a všechny domácí metody se ukážou jako nedostatečně účinné, můžete se zamyslet nad užitím silnějších přípravků. Prodej nabízí řadu různých chemických prostředků a pastí, které pomohou zabavit a odstranit pavouky z vašeho okolí.

Pasti na pavouky - často se jedná o pasti s feromony nebo s lákavými látkami, které jsou také vybaveny silným lepidlem. Pavouci a jiný hmyz jsou lákáni do pasti a přilepí se na ni. Je to tedy způsob, který pavouky definitivně likviduje, ačkoliv funguje docela kontroverzně - pavouci nakonec umírají hlady nebo na následky zranění, když se snaží odtrhnout od lepidla. Stojí za zmínku, že tyto pasti často lákají nejen pavouky, ale také jiný hmyz.

Spray na pavouky - může mít jak odstrašující, tak likvidační účinek (tato informace bude uvedena na etiketě). Přípravek je třeba aplikovat na místa, kde se pavouci vyskytují, a opakovat několikrát. Tyto přípravky je třeba používat opatrně - ve větraných prostorách.

Lep na pavouky - tradiční mucholapka, která se běžně používá na mouchy, lze použít také na pavouky - pak je třeba jí rozvěsit v štěrbinách za nábytkem, v rohu stěn a stropů a všude tam, kde pavouci tvoří své sítě. Po několika dnech můžete zkontrolovat účinnost - pokud na lepu vidíte mnoho pavouků, znamená to, že jste ho umístili na správné místo.

Kolekce Lanzi

Kolekce Lanzzi

Boj s pavouky a jejich odstrašování je časově rozložený úkol. Pokud je jich mnoho, musíte snížit jejich počet a poté pouze zabránit vzniku nových a pravidelně odstraňovat viditelné jedince. Pro maximální účinnost je nejlepší používat několik metod současně. Pravidelné vysávání za nábytkem a pod postelemi, odstraňování pavučin, používání látek, které pavouky odstrašují, stejně jako pasti a sprej na pavouky, vám pomůže zbavit se nezvaných hostů, ale může se ukázat, že se v domě objeví mouchy a komáři, kterými se dříve živili právě pavouci.