NABÍDKA
Prodáváme nábytek již 20 let
Naši zákazníci nás doporučují
pomůžeme a poradíme

Jak natřít nábytek z MDF desky? Natírání nábytku z MDF krok za krokem

Slisovaná pod vysokým tlakem a mimořádně lehká MDF deska je oblíbeným materiálem používaným v nábytkářství. Pokud již v prostoru máte takový nábytek a chcete mu dodat zcela nový rozměr – podívejte se na náš text. Poradíme vám, jak krok za krokem provést natírání nábytku z MDF. Osvěžte svůj interiér jedno odpoledne!

Podíl:
Jak natřít nábytek z MDF desky? Natírání nábytku z MDF krok za krokem

Malování nábytku z MDF desky

Elegantní skříně, stoly nebo regály vyrobené z desek mohou ztratit svůj lesk. Pro obnovení prostoru a zajištění estetiky doplňků se vyplatí rozhodnout se pro rychlé, jednoduché a efektivní natírání nábytku z MDF. Trvanlivé, lehké a odolné vůči poškození desky napodobující dřevo se k takovým úpravám dokonale hodí. Vyplývá to mimo jiné z jejich charakteristické struktury.

MDF, neboli Medium Density Fireboard, je středně hustá dřevovláknitá deska. Od osmdesátých let je úspěšně používána mimo jiné v nábytkářském průmyslu. Dokonale napodobuje dřevo, ale je mnohem levnější než tento surovin a snadněji dostupná než tradiční dřevěné výrobky. Díky vhodné technice výroby (lisování dřevěných třísek pod vysokým tlakem a jejich spojování pomocí různých lepidel) získáváme kvalitní a snadno řezatelný, ohýbatelný nebo frézovatelný polotovar k výrobě nábytku.

Je třeba zdůraznit, že tento stabilní, homogenní a mimořádně všestranný materiál je ideální pro další zpracování. Výrobci tedy úspěšně laminují, dýhují, foliují nebo právě malují takové povrchy. Široké spektrum možností práce s MDF deskami znamená, že nic nebrání tomu, abyste se pokusili sami renovovat své oblíbené police či komody.

Příprava povrchu: krok za krokem

Příprava nábytku z MDF na natírání není obtížná. Představujeme několik klíčových kroků, které musíte provést, abyste se mohli těšit z dobře odvedené práce:

 • Krok 1. Zhodnoťte stav nábytku z MDF desky. Pokud začínáte s renovací a natíráním nábytku z MDF, snažte se odhadnout, v jakém stavu je jejich povrch. Zkontrolujte, zda má vady, škrábance nebo drobná znečištění. Takový průzkum vám umožní lépe připravit nástroje na další renovaci nábytku z MDF.

 • Krok 2. Důkladně očistěte povrch. Důležitým krokem při natírání nábytku z MDF je očistění povrchu. Otřete prach a poté omyjte čela a boky nábytku. Můžete použít například benzín. Výborně poslouží i teplá voda s přidáním jemného mýdla. Pamatujte, že po mytí musíte povrch osušit hadříkem.

 • Krok 3. Obrušte nerovnosti nábytku z MDF. Klíčem k získání rovného a zároveň dokonale přilnavého povrchu je broušení. Použijte běžný smirkový papír s průměrnou zrnitostí – dobře se zde hodí gramáž 80-120. Díky tomu bude později aplikovaná barva na nábytek z MDF dokonale držet na povrchu nábytku.

 • Krok 4. Odsajte prach z desky MDF. Po broušení musíte nábytek z MDF znovu vyčistit. Odstraňte prach a veškeré drobinky pomocí vysavače, a poté důkladně otřete nábytek. A opět může být lehce navlhčený hadřík neocenitelný.

 • Krok 5. Vyplňte vady. Čas na opravu trhlin, rýh nebo prasklin, které mohly vzniknout na povrchu renovovaného nábytku z MDF. Dobrou volbou může být tmel na dřevo, který se snadno nanáší a dokonale vyhladí jakýkoli nábytkový povrch.

 • Krok 6. Začněte malovat. Pokud máte připravený, vyhlazený a oschlý nábytek z MDF, je čas začít malovat. První vrstvu by měl tvořit speciální podklad, který zvýší přilnavost nanášené barvy. Teprve po aplikaci takového prostředku můžete přejít k natírání povrchu.

Kolekce Ole

Kolekce Ole

Techniky malování nábytku z MDF desky

Je několik zásad, které je třeba mít na paměti, chcete-li malovat nábytek z MDF. Především práce provádíme na odpovídajícím, stejně tak plně suchém podkladu. Samotné techniky malování mohou být různé a vyplývají ze struktury povrchu, který chcete pokrýt. Obvykle se zde osvědčí štětec, kterým se dostanete do záhybů a žlábků na nábytku. Ploché a rovné povrchy (například celé desky nebo boky nábytku) je dobré natírat malým válečkem.

Může se stát, že pokrytí nábytku jednou vrstvou barvy na nábytek z MDF bude nedostatečné. V takovém případě počkejte, až povrch uschne, a naneste další vyrovnávací vrstvu. Mezi takovým natíráním se vyplatí provést lehké obroušení povrchu smirkovým papírem a očištění hadříkem. Díky tomu máte stoprocentní jistotu, že další vrstva se bude perfektně prezentovat.

Kolekce Willow

Kolekce Willow

Výběr barev a laků na nábytek

Na trhu je k dispozici mnoho přípravků pro efektivní natírání nábytku z MDF. Zde jsou některé návrhy z naší nabídky:

 • Akrylové barvy – akryl je velmi oblíbenou volbou v případě natírání nábytku z MDF. Akrylová barva vytváří velmi trvanlivý a odolný povrch. Navíc rychle schne, je mimořádně snadno použitelná a také cenově dostupná.

 • Speciální renovační barvy – tyto univerzální barvy se hodí k natírání různých povrchů – od podlah, přes lišty, dveře a dlaždice až po nábytek z MDF. Odolnost, voděodolnost, dekorativní a ochranné vlastnosti jsou hlavními výhodami těchto výrobků.

 • Latexové barvy – elastický latex je také výbornou volbou pro natírání nábytku MDF. Materiál je odolný proti popraskání nebo neestetickému loupání, a navíc je doporučován k použití v místech, kde se občas vyskytuje vlhkost (koupelny, kuchyně).

 • Minerální barvy – minerální výrobky jsou skvělou alternativou k jiným typům barev. Najdete v nich přírodní minerální složky, díky čemuž jsou bezpečné pro vás i životní prostředí. Jejich snadná aplikace a stylový matný povrch vám umožní těšit se z krásně renovovaného nábytku z MDF.

 • Křídové barvy – křídové barvy dodávají povrchu velmi zajímavý charakter. Vysoká přilnavost a také skvělé krycí vlastnosti jsou hlavními výhodami tohoto produktu.

 • Barvy na nábytek z MDF a laminátů - speciální barvy pro nábytek z MDF umožňují snadno a rychle obnovit skříňky, police nebo regály vyrobené z tohoto materiálu. Díky rychlému schnutí lze druhou vrstvu barvy obvykle nanášet již po jedné hodině. To výrazně urychluje a usnadňuje práci!

Kolekce Boho

Kolekce Boho

Praktické tipy při natírání nábytku z MDF desky

Shrnuto, natírání nábytku z MDF desky nemusí být složité. Navzdory specifickému povrchu desek lze dosáhnout velmi uspokojivého výsledku. Je třeba si jen pamatovat na základní zásady spojené s renovací tohoto typu nábytku. Především je nejdůležitější správná příprava povrchu. Rovněž se vyplatí držet se doporučení výrobce barvy, kterou jsme vybrali. Respektujte tedy dobu schnutí a pokud je to uvedeno, používejte základní nátěr.

Navíc techniky natírání MDF by měly zahrnovat zmíněné broušení povrchu. Stojí za to vědět, že ne všechny barvy budou vyžadovat takovou přípravu. Výjimkou jsou například moderní křídové barvy. Vždy se tedy vyplatí předem zjistit, jaké jsou požadavky na natírání vybraným produktem.

Kolekce Ricko

Kolekce Ricko

Chcete natřít kutilský nábytek z MDF, nebo máte jiné doplňky vyrobené z tohoto oblíbeného materiálu? Vyberte si nejlepší barvu na nábytek z MDF a začněte svou renovační dobrodružství! Pokud hledáte zajímavá řešení z MDF a nejen to, podívejte se na pohovky a gauče, postele, psací stoly a židle dostupné v nabídce našeho internetového obchodu. Zde najdete vše, co je potřebné k zařízeni vysněného prostoru!