NABÍDKA
Prodáváme nábytek již 19 let
Naši zákazníci nás doporučují
pomůžeme a poradíme

Sedací Soupravy A Pohovky: Kterou Vybrat?

Pohovka, sedací souprava, sofa, gauč, lenoška. To vše popisuje jeden z nejoblíbenějších kusů nábytku na světě. Sedací souprava bývá nejčastěji dominantou obývacího pokoje a místem, na kterém se odehrává vše důležité. Trávíme na ní čas s rodinou, popíjíme na ní víno s přáteli a nebo se na ní tulíme k naší drahé polovičce. Pohovka je prostě součástí našeho každodenního života. A vybrat si tu správnou není jen tak. Na jednu stranu je nabídka tak neuvěřitelně široká, že si vybere opravdu každý. Ať už potřebujete obrovskou, miniaturní, skládací, omyvatelnou, pojízdnou — existuje. Na druhou stranu, kdo se v tom všem má vyznat? A na co všechno byste se při výběru sedací soupravy nebo pohovky měli soustředit? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých konstrukcí, materiálů a typů? Pojďme si v tom dnes společně udělat pořádek. Výběr pořádné sedačky určitě není radno podcenit.

Podíl:
Sedací Soupravy A Pohovky: Kterou Vybrat?

Sedací souprava a její využití

Možná že už máte plnou hlavu barev a designů, na ty je však teď ještě chvilku čas. Existuje totiž několik základních otázek, které je potřeba si zodpovědět. Právě na nich totiž správný výběr nejvíce závisí. Zaprvé. Kolik osob musí sedačka pojmout? Žijete sám nebo s velkou rodinou? Chodí k vám často návštěvy? To vše je třeba zvážit. Další kritérium. Máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky? Potom pro vás choulostivé barvy a materiály asi nebudou to pravé. Bude váš gauč sloužit hlavně k válení a odpočinku? Nebo má posloužit jako součást pracovny? Pro každou příležitost se samozřejmě hodí pohovka úplně jiná. Předem je také dobré si rozmyslet, zda bude na gauči občas někdo spát. A co takhle ulevit menšímu prostoru a pořídit sedací soupravu s úložným prostorem? A v neposlední řadě — jaká sedačka se do vašeho interiéru hodí? Dobře vše promyslete a na nic nezapomeňte.

Velká nebo malá pohovka

Je jasné, že pro výběr vhodného rozměru je zásadní zejména velikost místnosti. Jak velký máme k dispozici prostor nemusí určovat pouze samotnou velikost sedací soupravy, ale i její typ. Rohové sedačky jsou například skvělým řešením pro menší obývací pokoje. Nezapomeňte, že nejde jen o to, aby se pohovka do místnosti vešla. Je také potřeba, aby kolem ní byl dobrý průchod. K tomu je většinou potřeba zhruba 80 cm prostoru. Alespoň. Myslete proto nejen na to, co vám velká sedací souprava nebo pohovka dá (více pohodlí), ale také co vám vezme (okolní prostor).

Sedací souprava a malý prostor

Jak už jsme zmínili, pro malé byty se skvěle hodí rohové sedačky. Rohová sedačka totiž šikovně využije prostor. Máte tak dostatek místa k lenošení, aniž byste obětovali velkou část pokoje. A pokud se vám rohové řešení nezamlouvá, jsou i další možnosti. Můžete si pořídit jeden menší gauč pro 2 nebo tři osoby a k tomu dvě křesla. Získáte tak mnohem více možností. A pokud na křesla nezbyde místo, využít můžete třeba stylové taburety. Sedací souprava a velký prostor Větší prostor samozřejmě znamená více možností. A pokud jde o tvar, limity se nekladou. Právě pro vás se hodí třeba i masivní sedací souprava ve tvaru U. Nebo několik sedaček. Nenechte se omezit ani zdmi. Jinými slovy, sedací souprava nemusí být nutně u stěny. Je-li na to prostor, může sloužit třeba jako předěl mezi obývací částí rozlehlé místnosti. V takovém případě je však třeba sáhnout po celočalouněné pohovce.

Ideální umístění pro sedací soupravu

Kam byste vaši novou sedací soupravu měli postavit? Co se orientace gauče týče, chcete vidět na dveře. Máte tak jasný přehled o místnosti. A dobrou strategickou polohu. Dokonce se tak budete cítit bezpečněji. Ctěte prostor, který máte k dispozici. Nezahlcujte celý obývák obrovskou sedací soupravou. Pro menší byty existuje spousta jiných řešení, jak usadit více hostů. Myslete také na to, jaký další nábytek kolem gauče bude. Vejde se vám k sedačce konferenční stolek? Lampa? Podnožka? To vše je potřeba do celkového prostorového plánu zahrnout. Rozkládací gauče musí být umístěny tak, aby je šlo rozložit. U sedací soupravy s úložným prostorem zase myslete na pohodlný přístup.

Klasická nebo speciální sedačka

Sedačka nemusí být pouze sedačka. Existují dvě hlavní praktické vychytávky. Tou první jsou sedací soupravy s úložným prostorem. Tou druhou jsou rozkládací sedačky, na kterých lze přespat. Obojí velmi šikovné řešení, a to zejména do menších bytů. Tam může být dokonce spaní na gauči jediným řešením. Úložné prostory jsou pak minimálně příjemným bonusem pro každého. Pod sedací soupravu schováte peřiny, sezónní oblečení nebo úložné krabice. Rozkládací pohovky se nejlépe hodí jako možnost občasného přespání. Jako hlavní postel nejsou nejvhodnější. Když už se nedá nic jiného dělat, sáhněte po pohovce s dobrou matrací. Mnohé dnes mají už i skutečně kvalitní, pružinovou. Rozkládací sedačku je nejlepší si vyzkoušet. Například jak snadno či obtížně se rozkládá. Neměli byste se s obsluhou gauče trápit. Celý proces by měl trvat méně než půl minuty. Ať už se na pohovce chystáte spát jen výjimečně, vyzkoušejte, zda je pohodlná.

Konstrukce sedací soupravy

Tělo pohovky nejčastěji tvoří masivní dřevo, dřevotříska, kov nebo plast. Konstrukce z masivu patří k těm vůbec nejodolnějším. Tomu však odpovídá také cena. Dřevotříska je variantou levnější. Tato kostra je lehčí, ale také mnohem méně vydrží. Je proto vhodná například pro dočasné bydlení. Chcete-li však opravdu kvalitní kousek, sáhněte po masivu. Kovová konstrukce je vhodná v případě rozkládací pohovky. Rozkládáním se jednotlivé části sedačky často a výrazně namáhají. Je proto třeba skutečně pevné a odolné konstrukce. Počítejte ovšem s vyšší váhou. Plastové konstrukce nemají vysokou nosnost a hodí se nanejvýš do pokoje malých dětí.

Jaký potah pro pohovku zvolit

A konečně už jsme u samotného vzhledu. Tedy tak trochu. Potah má samozřejmě zásadní vliv na to, jak bude sedací souprava vypadat. Závisí na něm ale také její životnost. Materiálů dnes existuje opravdu velká spousta a není proto velký problém trefit se jak do praktičnosti, tak vkusu. Myslete na to, kdo bude gauč obývat. Malé děti ani pejskové nejdou se sněhově bílou pohovkou moc dohromady. Lepší bude zaměřit se na odolnost a snadné čištění. U potahů z textilu vás čeká neskutečná škála barev, vzorů a struktur. Textil působí útulně a je příjemný na dotek. Některých skrvn se však nelze snadno zbavit. A jeho životnost nepatří k největším. Relativně rychle se prosedí. Naproti tomu kůže je variantou velmi odolnou. Mnoho vydrží a snadno se čistí. O kůži je potřeba čas od času se preventivně postarat. Odměnou však je opravdu dlouhodobě skvostný vzhled a kvalita.

A konečně — jak by měla pohovka vypadat

Design už pochopitelně záleží jen na osobním vkusu. Při výběru nezapomínejte na to, že trendy přicházejí a odcházejí a je proto lépe volit spíše nadčasový styl. Výrazný vzor se vám může brzy přejíst. U sedací soupravy proto více než u jiného nábytku platí, že v jednoduchosti je krása. Nezapomeňte myslet ani na to, v jakém stylu jsou nohy gauče. Hodí se do vašeho interiéru přírodní dřevo? Nebo spíše kov? Zvažte také, z jakého materiálu je okolní nábytek. Třeba židle nebo konferenční stolek. A nebo raději nejprve najděte perfektní gauč a až potom zařiďte zbytek pokoje. Gauč je přece jen jasným králem obývacího pokoje.Prodáváme nábytek již 19 let
Máme 19-ti leté zkušeností s prodejem nábytku. Dnes jsme největším online obchodem s nábytkem.
99% Zákazníků nas doporučuje
99% zákazníku hodnotí pozitivně nákupy uskutečněné v našem obchodě.
Radíme a inspirujeme
Jsme zde pro Vás od pondělí do pátku. Zavolejte nám. Zavolejte nám.