NABÍDKA
Prodáváme nábytek již 20 let
Naši zákazníci nás doporučují
pomůžeme a poradíme

Jak zajistit ratanový nábytek na zimu? Tipy, díky kterým zahradní nábytek přežije dlouhá léta

Správná ochrana ratanu je jednou z priorit, pokud si chcete dlouhodobě užívat přirozenou krásu tohoto výjimečného nábytku. Je důležité, aby zabezpečení na zimu probíhalo podle určitého plánu. To vám umožní postarat se o každý aspekt a připravit nábytek na „odpočinek“ po létě. Poznejte techniky zabezpečení ratanu v zimním období!

Podíl:
Jak zajistit ratanový nábytek na zimu? Tipy, díky kterým zahradní nábytek přežije dlouhá léta

Příprava ratanového nábytku na zimní období

Po úspěšné letní sezóně se vyplatí připravit ratanový nábytek na příchod zimy. Prvním krokem je provést celkové čištění soupravy. Můžete přitom použít speciální přípravky určené k mytí nábytku vyrobeného z ratanové třtiny. Díky nim odstraníte skvrny, nečistoty a prach. Navíc tyto prostředky skvěle konzervují povrch a chrání ho před případným poškozením.

Je dobré provést také celkovou diagnózu poškození po sezóně. Zkontrolujte, zda nábytek nemá viditelné trhliny, nezešedl nebo se neznečistil. Ratan může být také náchylný k mechanickému poškození, zejména v místech, kde jsou jemnější pleteniny (sedák, opěradlo). Vyplatí se proto ihned opravit takové poškození, aby se nezhoršovalo.

K čištění ratanu můžete použít jemný kartáček s měkkými štětinami, který pomůže zbavit se prachu nebo jiných nečistot. Pamatujte, že tvrdé nástroje (např. rýžové kartáče) mohou poškrábat ratan, což by ohrozilo jeho jedinečnou estetiku. Čištění můžete provést také pomocí domácí směsi. Na 1 litr vody použijte 4 polévkové lžíce peroxidu vodíku a 2 čajové lžičky kyseliny citronové. Tento přírodní prostředek umožňuje zbavit se nečistot.

Ochrana před vlhkostí a mrazem

Existuje několik způsobů, jak účinně připravit ratan na mrazy a vlhkost. Metoda, která přináší nejlepší výsledky, je uskladnění ratanového nábytku na podzimní a zimní období. Je dobré je zabezpečit v garáži nebo úložném prostoru, kde nebudou vystaveny vlhkosti, dešti, sněhu nebo mrazu. Dalším způsobem, jak zabránit poškození, je použití speciálních ochranných krytů. Díky nim si nábytek uchová svůj půvab po delší dobu.

Je důležité mít na paměti, že ratanové barové stoličky, židle nebo křesla by neměly být v trvalém kontaktu s vodou. Jsou málo odolné vůči vlhkosti a dlouhodobé vystavení těmto povětrnostním podmínkám hrozí trvalým poškozením struktury ratanu. Na povrchu nábytku se mohou vytvářet např. neestetické černé skvrny, které budou velmi obtížně odstranitelné.

Ratan může s časem také přirozeně tmavnout. Je to dáno strukturou tohoto materiálu a jeho velkou náchylností k působení vnějších faktorů – nejen vlhkosti či mrazu, ale i slunečního záření. Aby se zabránilo změně barvy, je dobře pamatovat na konzervaci tohoto zahradního nábytku, jeho ochranu před vlhkostí, a dokonce i před přímým vystavením slunečnímu záření.

Kolekce Jane

Kolekce Jane

Nejlepší materiály pro zabezpečení ratanového nábytku

Krásné ratanové soupravy můžete zajistit a natřít různými prostředky. Níže uvádíme seznam nejlepších prostředků, které vám umožní připravit na zimu a správně impregnovat ratan:

  • Čisticí prostředek na ratan – multifunkční produkty na ratan umožňují ještě lepší přípravu na zimu pohovek či konferenčních stolků vyrobených z tohoto výjimečného materiálu. Čisticí prostředky umožňují osvěžit povrch a zároveň poskytují nábytku dlouhou životnost.

  • Oleje – impregnaty v olejové formě skvěle chrání proutí a ratan. Je to přirozený způsob, jak dodat křehkému nábytku dokonalý vzhled. Díky tomu jsou chráněny před praskáním, loupáním, působením vody a vlhkosti.

  • Mýdla na proutený nábytek – zajímavou možností jsou také čisticí prostředky na bázi mýdla. Skvěle pečují, čistí a zároveň leští povrch nábytku. Díky jejich použití jsou židle nebo stoly dobře zabezpečeny a vhodně hydratovány.

  • Impregnaty – dobrým způsobem ochrany ratanu je použití specializovaných impregnátů na dřevo. Kombinují ochranné vlastnosti s viditelným dekorativním efektem. Skvěle konzervují ratan a chrání ho před působením povětrnostních vlivů. Důležité je, že impregnaty zabraňují vnikání vody do struktury nábytku.

  • Barva na dřevo – barvy jsou univerzálním produktem, který je určen pro všechny dřevěné povrchy, včetně ratanu. Je to jeden z osvědčených způsobů ochrany nábytku před působením vody a slunečního záření.

  • Akrylová barva – akryl je prostředek, který vykazuje dokonalé krycí vlastnosti. Skvěle se hodí pro nábytek, který je umístěn uvnitř i venku. Použitím tohoto typu barvy lze dosáhnout velmi zajímavého dekorativního efektu.

  • Lakový nátěr – lakové nátěry skvěle zvýrazňují přirozený odstín ratanového dřeva. Díky široké škále barev je můžete dokonale přizpůsobit svým potřebám a barvě svého nábytkového kompletu.

  • Křídová barva – podobně jako akryl, tak i křídová barva na ratanový nábytek umožňuje chránit a dekorovat tento jedinečný povrch. Použitím tohoto typu prostředků můžete zcela změnit styl svého nábytku.

Kolekce Puk

Kolekce Puk

Čistota a údržba ratanového nábytku v zimním období

Pokud si ceníte rychlá a jednoduchá řešení, příprava ratanu na zimu by měla zahrnovat především přikrytí nebo úplné uskladnění nábytku v této sezóně. To je nejjednodušší způsob, jak chránit tento krásný a přirozený nábytkový komplet. Díky tomu si můžete být jisti, že sníh, mráz, srážky nebo UV záření, které mohou též škodit nábytku v zimě, nebudou vaším problémem.

Pokud nemáte k dispozici vhodné místo pro uskladnění židlí nebo stolu v teple, pokuste se alespoň využít vodotěsné kryty na nábytek. Díky nim bude ratan zabezpečen na zimu a vy se nebudete muset starat o to, jak se zbavit neestetických nečistot, které na povrchu ratanu mohou způsobovat voda a sníh.

Důležitým krokem při udržování čistoty a také provádění vhodné údržby ratanového nábytku v mrazech je impregnace dřeva. Tu je třeba provádět po předchozím vyčištění a vysání povrchu. Impregnační prostředky jsme podrobněji popsali v předchozím odstavci.

Kolekce Albert Kuip

Kolekce Albert Kuip

Dlouhodobá ochrana zahradního nábytku před zimními podmínkami

Zima a ratanový nábytek je téma, které může dělat starosti mnoha uživatelům těchto stylových nábytkových kompletů. Aby byl ratanový nábytek dlouhodobě chráněn, je třeba se o něj starat jak v teplém, tak i v zimním období. Komplexní úkony zaměřené na vysávání, čištění a impregnaci nábytku bychom měli provádět dvakrát ročně.

Navíc je dobré vytvořit si rutinu, díky které bude naše souprava vždy dokonale chráněna. Může to být přikrytí nábytku speciálními kryty nebo uskladnění v garáži nebo sklepě, když nejsou používány. Prevence je velmi důležitá při zabezpečení ratanu na zimu, ale i na jaře. Nemá smysl vystavovat se trvalému poškození dřevěné struktury, což by vyžadovalo pozdější hluboké a relativně náročné práce. Nakonec krásný ratan je mimořádně náchylný k poškození.

Ochranu ratanu lze provádět mnoha různými způsoby. Ratanový nábytek vyžaduje zvláštní péči, aby mohl potěšit oko svou efektní krásou. Pokud se rozhlížíte po zajímavých doplňcích do interiéru nebo na terasu – určitě si prohlédněte nabídku našeho internetového nábytkového salonu a vyberte si prvky, které nejlépe obohatí váš prostor!