NABÍDKA
Prodáváme nábytek již 20 let
Naši zákazníci nás doporučují
pomůžeme a poradíme

V jaké výšce zavěsit kuchyňské skříňky? Jak zajistit příjemné používání kuchyně?

 

Kuchyň je místnost, ve které většinu času trávíme, připravujeme a konzumujeme jídlo. Je důležité, aby byla zařízena příjemným způsobem pro naše oči. Avšak v případě kuchyně je také velmi důležitá funkčnost. Uspořádání nábytku v kuchyni by mělo být pohodlné a intuitivní. Dalším nezbytným prvkem v kuchyni jsou kuchyňské stoly a kuchyňské židle. V tomto článku vám dnes poradíme, ve které výšce pověsit horní kuchyňské skříňky, aby bylo jejich používání pohodlné.

Podíl:
V jaké výšce zavěsit kuchyňské skříňky? Jak zajistit příjemné používání kuchyně?

Výběr horních kuchyňských skříněk - na co bychom měli dát pozor?

Při výběru nástěnných kuchyňských skříněk je kromě barevného provedení a stylu, ve kterém jsou vyrobeny, nejdůležitější vzít v úvahu jejich rozměry, tj. hloubku, šířku a výšku. Když se ptáme, na jaké výšce zavěsit kuchyňské skříňky, zaměříme se především na jejich výšku. Při zavěšování skříněk na zeď je důležité mít dostatek místa nad linkou, a zároveň snadný přístup k nejvyšším police umístěným v skříňkách.

Kolekce Gała Meble do kuchyně

Kolekce Gała Meble do kuchyně

Výška kuchyňských skříněk - jaká bude optimální?

Výška dolních kuchyňských skříněk u standardního nábytku je 72 cm. K tomu je třeba přičíst 10 cm soklu a počítat s 2 - 4 cm na pracovní desku. A jakou výšku zvolit pro horní kuchyňské skříňky? Můžeme se rozhodnout pro klasické řešení, tedy závěsné skříňky o výšce 45 cm, avšak pokud máme potřebu více úložného prostoru, horními skříňkami můžeme zabudovat až ke stropu. Při tomto rozhodnutí je však třeba mít na paměti, že přístup ke nejvyšším částem kuchyně může být problémový. Z tohoto důvodu doporučujeme skladovat vysoko položky, které se nepoužívají často.

Hloubka kuchyňských skříněk - jaká by měla být?

Hloubka dolních kuchyňských skříněk standardně měří 54 cm. Horní kuchyňské skříňky by měly být méně hluboké z jednoduchého důvodu - používání kuchyně, ve které jsou horní skříňky stejně hluboké jako dolní, by bylo nepohodlné a dokonce nemožné, protože přístup k pracovní desce by byl obtížný. Jaká by tedy měla být hloubka závěsných skříněk? Standardní hloubka horních kuchyňských skříněk je 30 - 35 cm. Hloubka závěsných skříněk by měla být taková aby se vešli větší talíře. Pokud nám záleží na větší úložné kapacitě, můžeme zůstat u standardní hloubky skříněk, ale zvolit vyšší modely.

Kuchyňské skříňky - od čeho závisí výška jejich montáže?

Místo, na kterém zavěsíme kuchyňské skříňky, bude do značné míry záviset na výšce, na které je umístěna pracovní deska. Mezi pracovní deskou a závěsnými skříňkami by mělo být dostatečně volného místa. Na výšku montáže kuchyňských skříněk má také velký vliv výška osoby, která je bude využívat. Přístup do všech polic a skříněk v kuchyni by měl být jednoduchý a pohodlný. Z tohoto důvodu bychom před montáží závěsných kuchyňských skříněk měli zkontrolovat, zda se nám podaří snadno dosáhnout na nejvyšší police.

https://www.tmnabytek.cz/Kolekce/halmar/meble-kuchenne-halmar

Kuchyňský nábytek Halmar

Ve které výšce zavěsit kuchyňské skříňky? Poradíme!

Ve které výšce zavěsit kuchyňské skříňky? Standardní vzdálenost mezi kuchyňskou pracovní deskou a závěsnými skříňkami by měla být 55 - 60 cm. Díky tomu bude přístup do skříněk pohodlný a volný prostor nad pracovní deskou optimální a dostatečný pro umístění malých domácích spotřebičů, jako je mikrovlnná trouba, toustovač nebo kávovar. Kuchyňské skříňky lze samozřejmě zavěsit trochu níže nebo vyšší. Vše záleží na našich osobních preferencích, na výšce osob používajících kuchyni a na výšce, na které se nachází pracovní deska. Doporučujeme však, aby vzdálenost mezi pracovní deskou a horními kuchyňskými skříňkami nebyla menší než 45 cm a ne větší než 70 cm.

Kolekce Sara Line

Kolekce Sara Line

Kuchyňská pracovní deska - ve které výšce ji umístit?

Jak jsme již dříve zmínili, výška spodních kuchyňských skříněk většinou činí kolem 72 cm. K tomu je třeba připočítat kolem 10 cm soklu. Tloušťka kuchyňské pracovní desky, v závislosti na modelu a materiálu, ze kterého je vyrobená, může být od 2 do 4 cm. Pokud jsou pro nás spodní kuchyňské skříňky příliš nízké, můžeme zvolit tlustší desku a získat tak několik centimetrů. Standardní výška pracovní desky je kolem 85 - 86 cm.

Jak je vidět, při určování výšky umístění kuchyňských skříněk je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Aby bylo používání kuchyně pohodlné, doporučujeme při jeho zařizování brát v úvahu obecné zásady její organizace, avšak uspořádání kuchyňského nábytku by mělo být přizpůsobeno především našim osobním preferencím. Díky tomu bude používání kuchyňského nábytku a vaření příjemnější.