NABÍDKA
Prodáváme nábytek již 20 let
Naši zákazníci nás doporučují
pomůžeme a poradíme

Jak odstranit vosk ze skla?

Romantický svit svíček dodává interiéru útulný a domácí charakter. Svíčky se také často používají na terasách, verandách a balkonech, dokonce i v centrálních částech zahrady. Velmi často se používají ve skleněných svícnech a lampionech. Může se stát, že skleněný povrch těchto doplňků bude znečištěn voskem. Jak odstranit vosk ze skla? Jak pečovat o skleněné povrchy, když používáte svíčky?

Podíl:
Jak odstranit vosk ze skla?

Pozor na skvrny od vosku - jak se jim vyhnout?

Místo toho, abychom bojovali s následky nedbalého používání voskových svíček, je lepší předcházet vzniku skvrn od vosku. Ne vždy se jim podaří vyhnout, ale stojí za to se o to pokusit.

  • Při používání svíček v domácím prostředí je dobré používat dobře padnoucí svícny a podložky, které mají správnou kapacitu. Používání příliš malých doplňků na svíčky může způsobit přetečení vosku mimo podložku nebo svícen - například přímo na zrcadlový podnos nebo skleněný stůl.

  • Při používání svíček v lampionech a lucernách je důležité jejich opatrné přemisťování, když svíčka hoří nebo byla právě zhasnuta. Na vrchu hořící svíčky se většinou nachází velké množství kapalného vosku. Pokud lampionem příliš zatřeseme, vosk se vylévá a zašpiní nejen jeho dno, ale i prosklené stranice.

  • Svíčky by neměly být umisťovány přímo na nábytku, pracovních deskách a parapetech - dokonce i největší blokové svíčky se mohou roztavit neočekávaným způsobem a z nich stékající vosk může způsobit problémy.

Skvrny od vosku je těžké odstranit, obzvláště pokud se jedná o barvený vosk nebo vosk silně nasycený esenciálními oleji. Nejtěžší je čištění tkanin z vosku, ale i hladké povrchy nábytku může být těžké vyčistit. Obtížné je také čištění skla od vosku, protože existuje velké riziko, že se může poškrábat.

Jak vyčistit skleněné svícny a lampiony od vosku?

Čištění skla od vosku nepatří k nejjednodušším úkolům. I když je čištění vosku ze skleněného stolu nebo zrcadlového podnosu velmi komplikované, protože musíte dávat pozor, abyste neškrábali povrch, čištění svícnů a lampionů není tak těžké. Jak na to?

Pokud se vosk rozleje ve svícnu nebo lampionu, můžete odstranit jeho přebytek hned nebo nechat ztuhnout. Tekutý vosk je třeba odstranit opatrně svinutým hadříkem nebo papírovým ubrouskem - svícen nebo lampion by se neměl naklánět, aby se vosk nevylil, protože by ztuhl na mnohem větší ploše.

Když vosk ztuhne, zkuste ho jemně podnśt nehtem nebo nožíkem, ale dávejte pozor, abyste nepoškrábali povrch. V mnoha případech skoro celý vosk opustí povrch, na kterém ztuhl, v jednom velkém kuse.

Zbývající vosk, pokud nějaký zůstane, je dobré zahřát fénem a sebrat ho papírovým ručníkem. Skleněný povrch je třeba důkladně umýt a vytřít do sucha.

Pokud se potýkáme s potížemi při odstraňování vosku ze skleněného svícnu nebo lampionu, můžeme vyzkoušet ještě jeden způsob - mražení. Vosk se za nízkých teplot smršťuje a drolí. Stačí dát nádobí znečištěné voskem do mrazničky a po hodině se mnohem snadněji zbavíme vosku.

Kolekce Toskania

Kolekce Toskania

Jak odstranit vosk ze stolu se skleněným deskou?

Stoly a konferenční stolky se skleněnými deskami jsou velmi oblíbené. Jejich nespornou výhodou je elegantní design a skutečnost, že se zdají být lehké a nepřekážejí prostoru. Skrz průhlednou desku je skvěle vidět na podlahu. To, co je předností, může však současně být nevýhodou nábytku se skleněnými deskami - povrch tohoto typu lze docela snadno znečistit a také poškrábat, a to nejen během používání, ale i při čištění skvrn.

Častým problémem, se kterým se setkávají majitelé stolů se skleněnými deskami, je jejich čištění od odolných skvrn, zejména od vosku. Skvrny tohoto druhu nejsou snadné odstranit a neopatrná činnost může dokonce poškodit povrch. Jaká by měla být správná metoda pro čištění skleněné desky od vosku?

Rozlitý, tekutý vosk jemně odstraňte hadříkem, vatičkou nebo papírovým ubrouskem. Snažte se jej neroztírat po povrchu desky, ale pokryjte vybraným materiálem, do kterého se pohltí většina vosku.

Ztuhlý vosk můžete zkusit podnést nehtem (malé skvrny) nebo plastovým nožem. Musíte dávat pozor, abyste nepoškrábali povrch desky.

Můžete pořídit speciální příslušenství pro čištění indukčních desek a skleněných povrchů - jsou to nástroje, které vůbec nepoškrábají povrch, ale chytře odstraňují těžké skvrny.

Zbytky vosku můžete smýt houbičkou a vodou s mýdlem nebo oteplit vysoušečem vlasů a sesbírat savým papírovým ubrouskem.

Odstraňování vosku ze skleněného stolu je těžší než ze svícnu nebo lampionu. Ačkoli je povrch desky rovný a plochý, je třeba mnohem více dbát na to, abyste jej nepoškrábali. Malé škrábance na svícnu nebudou velmi vidět, ale stejné škrábance na desce stolu mohou být velmi vážnou vadou.

Jak odstranit vosk ze skla nebo zrcadla?

Nejen nábytek, podlahy a koberce jsou vystaveny skvrnám z vosku. Podobné nečistoty se mohou objevovat také na svislých plochách, zejména pokud došlo k převrácení svíčky, jejíž vosk pokropí okolí, nebo pokud byla svíčka používána ve speciálním stěnném svícnu a vosk z něj stéká na povrch stěny, která je potažená právě zrcadlem nebo sklem.

Voskové skvrny na svislých plochách by měly být odstraněny přesně stejným způsobem jako na vodorovných, ale s tím rozdílem, že pravděpodobně půjde o mnohem delší skvrny. K nejtěžším činnostem patří čištění zákoutí - například roh rámu okna nebo spoj zrcadla s rámem. Jak se s tím vypořádat?

Existuje jen malá šance, že skvrna z vosku na svislé ploše bude natolik svěží, že ji bude možné okamžitě sesbírat pomocí savého papírového ubrousku. Proto je nutné počkat, až vosk zcela ztuhne. Stojí za to použít speciální "škrabku" pro indukční desky a skleněné plochy. Je to chytrý nástroj, který nepoškrábe povrch, ale umožňuje odstranění vysušených skvrn. S jeho pomocí se podaří odstranit většinu nečistot.

Pokud se část vosku usadila v nerovnostech, například na rámu okna nebo zrcadla a na podobných místech, měli byste sáhnout po plastovém noži, kterým můžete vyčistit rámeček a těsnění. Celý povrch skla nebo zrcadla by měl být ještě vyčištěn vodou s čistícím prostředkem a poté otřen do sucha.

Vosk není těžké odstranit ze svislých ploch, zejména pokud máte vhodné příslušenství. Mnohem složitější bývají voskové skvrny na vodorovných površích, zejména na kobercích a čalouněném nábytku.

Kolekce Bellagio

Kolekce Bellagio

Jak odstranit vosk z koberce a pohovky?

Voskové skvrny jsou extrémně odolné nejen na skleněných plochách, ale i na různých typech textilií a zejména na prvcích interiérového vybavení. Bohužel se nejčastěji stane, že vosk kape právě na koberec nebo čalouněný nábytek například na pohovku nebo rohovou sedačku. Jak se vypořádat s takovým znečištěním?

  • Na čerstvou skvrnu z vosku (jak na koberci, tak na čalouněném nábytku) je dobré přiložit savý papírový ubrousek, papírový kapesník nebo kuchyňský papír. Tyto materiály skvěle absorbují tuk, a toho je ve vosku dost. Pokud je potřeba, můžete materiál vyměnit za další, až se nasákne.

  • Zaschlý vosk je lepší  jemně odstranit a zbylou skvrnu opět zahřát (například fénem na vlasy) a znovu použít savé materiály, které by měly vstřebat většinu vosku.

  • Pokud předchozí kroky neodstranily celou skvrnu od vosku, měli byste použít žehličku. Na skvrnu položte papírový ubrousek a vyžehlete ho - vosk by měl zůstat na papírovém ubrousku.

Koberec i čalouněný nábytek jsou těžko čistitelné povrchy. Pokud po skvrně zůstal stále mastná stopa, můžete použít prostředek na praní koberců a čalounění - funguje skvěle jak při ruční aplikaci, tak pokud jej použijete s vysavačem. Na mastné skvrny je také nepostradatelné mýdlo nebo prostředek na nádobí, kterým můžete skvrnu vyprat, a poté toto místo vyčistit vlhkým hadříkem. Pokud by se ukázalo, že žádná z těchto možností nepřinesla výsledek, může se zvažovat využití služeb firmy specializující se na čištění koberců a čalounění - to je rozhodně levnější než nákup nového nábytku.

Kolekce Mellow

Kolekce Mellow

Skvrny od vosku je těžké odstranit, protože vosk je nejen tekutý, ale také mastný a někdy také barvený. Z tohoto důvodu je rozhodně lepší zabránit vzniku skvrn než s nimi bojovat. Trocha pozornosti, základní bezpečnostní opatření a rozumné používání svíček jsou dostatečnými způsoby, jak se vyhnout většině obtížných skvrn od vosku nejen na skle, ale také na jakémkoli jiném místě v domácnosti.