NABÍDKA
Prodáváme nábytek již 20 let
Naši zákazníci nás doporučují
pomůžeme a poradíme

Jak správně vybrat velikost koberce k rohové pohovce? Praktické tipy

Rohová pohovka a koberec. Tento aranžérský duet nám umožní chytře využít prostor a vymezit relaxační zónu v obývacím pokoji. Jak ale vybrat koberec k rohové pohovce, aby náš interiér byl ještě krásnější? Jak vybrat správnou velikost koberce k rohové pohovce? Jaký tvar a barvu koberce zvolit? Podívejte se na naše praktické tipy!

Podíl:
Jak správně vybrat velikost koberce k rohové pohovce? Praktické tipy

Jaká velikost koberce pasuje k rohové pohovce?

Při zařizování obývacího pokoje začněte přesným měřením celého prostoru. Především je důležité zajistit, aby rohová pohovka nebyla pro váš interiér příliš velká (mohla by jej zahltit) nebo naopak nepřiměřeně malá. Velmi důležité je také správné umístění pohovky v místnosti. O tom, jak správně umístit rohovou pohovku v obývacím pokoji, jsme psali v jednom z našich předchozích článků. Jakmile se rozhodnete, jaká rohová pohovka se vám líbí, zda má vhodnou velikost a kam ji můžete umístit, je čas přejít k výběru koberce.

Koberec by měl být větší než nábytek, na kterém stojí. Obecně se přijímá, že by měl přesahovat alespoň 10–30 cm před delší část rohové pohovky. Tak bude vypadat proporčně a vytvoří s rohovou pohovkou útulnou relaxační zónu. Díky tomu bude během sezení tepleji na nohy, a navíc při vstávání budete příjemně kráčet rovnou na měkký koberec. Co je důležité - k velkým rohovým pohovkám obvykle nepasují kulaté koberce, které je obtížné optimálně umístit a mohou vypadat prostě špatně.

Malý koberec a rohová pohovka

Pokud se můžeme rozhodnout pouze pro menší koberec, zajistíme, aby nebyl užší než naše pohovka. Přední část rohové pohovky musí být na koberci. Nezbytné je, aby na něm stály přední nohy nábytku! Tímto způsobem opticky rozdělíme prostor, který koberec s nábytkem vytvoří. Pokud před pohovkou plánujeme umístit konferenční stolek, tento nábytek musí být celý umístěn na koberci! Dokonce i deska stolu by neměla přesahovat prostor koberce.

Menší koberce se také často posouvají. Pokud nám záleží na tom, aby koberec necestoval po pokoji, opatříme si navíc protiskluzovou podložku. Položená pod kobercem mu zajistí stálé umístění.

Velmi důležité (zejména v menších interiérech) je také zachovat správnou vzdálenost koberce od dveří. Prostor 90 cm je potřebný k tomu, aby dveřní křídla nezachytávala koberec při jejich otevírání. Navíc je dobré pamatovat na to, že příliš velký koberec v případě malého pokoje opticky místnost zahltí.

Kolekce Hugo

Kolekce Hugo

Na co jeszcze dbát při nákupu koberce?

Při vytváření našeho odpočinkového koutku chceme, aby celek ideálně ladil. Proto musíme při nákupu koberce vzít v úvahu nejen jeho velikost, ale také barvu a potenciální vzor.

Barva koberce

Barva koberce bude velmi důležitá pro vytvoření naší ideální aranžace. Pokud je naše bydlení malé, měli bychom zvolit tlumené barvy, které budou komplementárně ladit s odstínem naší rohové sedačky nebo pohovky. Můžeme se rozhodnout například pro různé odstíny šedé nebo modré. V menších interiérech se dobře osvědčují také pastelové barvy.

Pokud chceme naopak oživit interiér, můžeme zvolit kontrastní barvy a kombinovat je mezi sebou. Výrazné barvy však mohou prostor ovládnout a opticky jej zahltit, proto se hodí lépe do větších prostor.

Vzor koberce

Na výběr máme také mnoho vzorů koberců. Podobně jako u barvy - pokud je náš obývací pokoj malý, neměli bychom volit příliš výrazné vzory. V malých prostorách se hodí klidný vzor nebo jednoduše jednobarevný koberec.

V případě velkých interiérů máme větší volnost. Na výběr máme koberce s květinovými vzory, geometrickými vzory nebo například ty s módní marockou jetelem. Vzory na koberci se stávají stále odvážnějšími a lze říci, že stále častěji připomínají obrazy!

Materiál, ze kterého je koberec vyroben

Při nákupu koberce bychom měli také dbát na materiál, ze kterého je vyroben. Od materiálu totiž závisí vlastnosti koberce a to, jak se nám s ním bude žít. Pro alergiky je doporučován koberec z polypropylenu. Pro milovníky teplých a odolných řešení bude dobrou volbou vlna. Pro ty, kteří mají rádi koberce s dlouhým vlasem, jsou ideální typy shaggy. Pokud máme doma děti, zejména malé, je lepší zvolit koberec s krátkým vlasem, který bude snazší na údržbu.

Kolekce Roxi

Kolekce Roxi

Při výběru koberce musíme vzít v úvahu mnoho faktorů, které zaručí aranžérský úspěch. Aby náš interiér vypadal krásně, musíme zvážit velikost rohové pohovky a přizpůsobit jí velikost koberce, stejně tak bychom měli přemýšlet o barevném ladění našeho interiéru. A co když má náš obývací pokoj krásnou dřevěnou podlahu? V takovém případě ji nechceme přece celou zakrýt kobercem! Dobré promyšlení nákupu koberce nám však zajistí krásný interiér, proto doufáme, že náš článek pomůže při rozhodování o koupi koberce. A co když teprve hledáte ideální rohovou pohovku? Seznamte se s naší nabídkou rozkládacích rohových pohovek a nerozkládacích rohových pohovek.