NABÍDKA
Prodáváme nábytek již 20 let
Naši zákazníci nás doporučují
pomůžeme a poradíme

Poradna: jak účinně vyčistit rohovou pohovku

Rychlé a účinné čištění rohové pohovky lze provést během jediného odpoledne. Stačí jen dobrá příprava, vhodné triky na čištění čalounění a několik nezbytných pomůcek. Podívejte se do naši poradny a přesvědčte se, jak rychle se zbavit nečistot!

Podíl:
Poradna: jak účinně vyčistit rohovou pohovku

Příprava rohové pohovky na čištění

Nestárnoucí kožené rohové pohovky, skvěle ladící do různých prostorů rohové pohovky typu U nebo oblíbené rohové pohovky typu L jsou neustále vystaveny nečistotám. Sedák sbírá prach, viditelná na něm je srst zvířat a často i drobné skvrny z každodenního používání. 

Pokud chcete svou rohovou pohovku osvěžit, je třeba ji nejprve připravit na další čištění.

Jak na to? Nejprve sejměte všechny potahy, přehozy a polštáře. Nejlépe je ihned vyprat a usušit. Může se stát, že polštáře mají odnímatelný povlak, což značně usnadní jejich čištění. Pokud ne, postupujte s nimi stejným způsobem jako se sedákem a opěrkou pohovky, jak je popsáno níže.

Dalším krokem je důkladné vysátí celé plochy pohovky. Ideálně pokud vysávání provedete současně s kartáčováním z prachu. Tímto způsobem se za pár okamžiků zbavíte drobků, prachu a dalších suchých nečistot. Bez předchozího vysávání může být další čištění a odstraňování skvrn neefektivní, protože nečistoty se budou stále přenášet z místa na místo. Tímto jednoduchým způsobem jsme připravili povrch pro další čištění.

Kolekce Golf

Kolekce Golf

Výběr vhodných detergentů a čistících prostředků 

Při výběru sektorových sedaček nebo elegantních a praktických rozkládacích rohových pohovek je dobré předem promyslet, jak je budeme čistit. Proto je třeba nejprve zjistit, z jakého materiálu je potah vyroben, zda je nějakým způsobem odnímatelný a jaké chemické prostředky lze použít k čištění.

Níže jsme připravili seznam prostředků vhodných pro čištění čalounění. Vyberte si z nich produkty, které se mohou hodit pro vaši rohovou pohovku:

  • Prespray – prostředek na předběžné rozpuštění nečistot je specializovaný přípravek, který si poradí i s poměrně obtížnými nečistotami (výborně je rozpustí). Aplikujte jej na znečištěný povrch a nechte jej krátkou dobu působit. Po několika nebo několika desítkách minut můžete přejít k extrakčnímu čištění, které spočívá v mechanickém odsátí speciálním vysavačem předem rozprášené vody a chemického prostředku na čištění.

  • Sprej na praní čalounění – dalším způsobem, jak účinně odstranit skvrny, jsou přípravky ve formě pohodlného spreje. Jsou skvělé pro čištění typických nečistot od kávy, čaje, vína nebo bláta. Lze je použít ihned na čerstvou skvrnu nebo k osvěžení pohovky.

  • Prostředek na ruční čištění čalounění – čištění rohové pohovky lze provést mj. díky speciálním čisticím tekutinám s přiloženými kartáči (např. trojúhelníkovými). Tímto způsobem je aplikace a rozptýlení prostředku opravdu snadné. Tyto přípravky jsou šetrné k látkám a zároveň dokonale odstraňují skvrny z nábytku a čalounění.

  • Pěna k čištěníí čalounění – jemná a zároveň velmi účinná pěna umožňuje odstranit i obtížné nečistoty. Tento přípravek na jedné straně změkčuje, na druhé straně dodává čerstvost čištěnému nábytku. Pohodlná forma aplikace rozprášením činí následné kartáčování povrchu velmi snadným.

  • Tekutina k čištění nábytkového čalounění – speciální tekutina určená pro vysavače na čištění koberců a čalounění umožňuje odstraňování skvrn extrakční metodou. Stačí ji přidat v odpovídajícím poměru do našeho mycího zařízení a výsledkem bude čistá rohová pohovka. Tyto tekutiny mají nízkopeňující formu, což umožňuje rychlé rozptýlení a vypláchnutí zbytků chemického prostředku. Navíc tekutina dokonale penetruje strukturu vláken a zanechává velmi příjemnou vůni.

  • Prostředky určené pro konkrétní materiál – velur, velvet, aksamit, žakár, kůže, ekokůže nebo pletenina – materiálů čalounění je opravdu mnoho. Vyplatí se tedy již předem správně určit, z čeho je naše rohová pohovka vyrobena. To usnadní výběr vhodného přípravku.

Ruční čištění rohové pohovky krok za krokem

Ruční čištění, tedy bez použití speciálního vysavače na mokré čištění nebo parního čištění, je pro mnoho lidí velkou výzvou. Nemějte však obavy. Představíme vám krok po kroku způsoby, kterí vám umožní vyčistit oblíbený nábytek bez nákupu speciálních zařízení:

  • Krok 1. Vysávání. V prvním kroku je třeba důkladně očistit rohovou pohovku nasucho. Vysajte ji, přičemž se speciální nástavcem vysavače dostanete i do těžko dostupných míst. Navíc sejměte polštáře a připravte celý povrch na další čištění.

  • Krok 2. Příprava detergentů. Rozmyslete si, jaký prostředek chcete použít na čištění čalounění. Vyhněte se vodě s mýdlem nebo mycím prostředkům na nádobí – tyto detergenty tvoří příliš bohatou pěnu, kterou je těžké po mytí odstranit.

  • Krok 3. Kartáčování rohové pohovky. Vyberte si měkký kartáč a metodicky nanášejte malé množství vybraného detergentu na povrch nábytku. V této fázi se také snažte vydrhnout všechny skvrny a trvalé nečistoty.

  • Krok 4. Konečné opláchnutí. Namočte mikrovláknovou utěrku do vlažné vody, vyždímejte ji a pomocí ní odstraňte čisticí prostředek z povrchu rohové pohovky. Snažte se příliš nenamáčet čalounění, protože to může způsobit problémy se sušením a dokonce deformace výplně rohové pohovky.

  • Krok 5. Sušení. Je čas na vysušení čisté rohové pohovky. Umístěte nábytek do větrané místnosti, otevřete další okna a počkejte, až celý povrch uschne. Po těchto krocích bude váš nábytek vypadat jako nový!

Kolekce Notte

Kolekce Notte

Čištění rohové pohovky v pračce

Praní v pračce je dalším způsobem čištění čalounění. Stále častěji se totiž stává, že rohová pohovka má velmi pohodlné, protože odnímatelné potahy. Toto řešení je ideální z několika důvodů. Především praní rohové pohovky se stává dětsky jednoduchým. Stačí jen odepnout a sundat potah, vložit do pračky a nastavit ji na správný program.

Navíc odnímatelný potah umožňuje jeho výměnu za nový, pokud se objeví odřeniny, neodstranitelné nečistoty nebo se prostě unavíme danou barvou. To je dekorační aspekt, který ocení všichni, kdo mají rádi změny v interiéru!

Jak prát čalounění? Především se seznamte s etiketou a zjistěte, při jakých teplotách lze čalounění prát. Nejčastěji to bude 30-40 °C. Perte potahy naruby, což umožní zachovat pěkný vzhled látky. Co víc, můžete jednotlivé části potahů označit (např. speciálními záplatami), aby bylo snazší si zapamatovat, co kam nasadit zpět.

Důležitým aspektem je také krátké praní a jemné odstředění, které pomohou zachovat tkaninu v původním tvaru.

Sušení a péče o rohovou pohovku po čištění

Čistá rohová pohovka okouzluje krásným vzhledem, pěknou vůní a úžasnou čerstvostí. Aby tento výjimečný efekt vydržel déle, můžete použít některé z následujících metod:

  • používejte speciální potahy nebo ochranné podložky na nábytek, které chrání před nečistotami

  • často vysávejte nábytek, aby zůstal déle v dobrém stavu

  • změňte pravidla používání pohovky, např. aby z ní nebylo místo, kde se jí

  • pokud se objeví skvrna – ihned ji vyčistěte, aby se nevsákla do struktury nábytku,

  • investujte do vysavače na mokré čištění

  • umístěte nábytek tak, aby nebyl vystaven přímému slunečnímu světlu (vyblednutí)

  • při mytí nepřetírejte pohovku příliš silně, protože to může poškodit její strukturu.

Kolekce Fresia

Kolekce Fresia

Čištění čalounění je činnost, která umožňuje těšit se z čisté rohové pohovky. Vyplatí se pravidelně provádět takové čištění, aby byla pohovka vždy osvěžená a čistá. Pokud hledáte aranžérskou inspiraci do interiéru – podívejte se na nabídku našeho internetového obchodu s nábytkem. Vyberte si rohovou pohovku, která vám poslouží mnoho let!