NABÍDKA
Prodáváme nábytek již 20 let
Naši zákazníci nás doporučují
pomůžeme a poradíme

Jak odstranit silikon?

Silikon se často používá k utěsňování různých spojů. Často se používá v koupelnách a kuchyních – nejčastěji kolem dřezu, umyvadla nebo v oblasti sprchového koutu. Silikonový spoj je poměrně odolný, ale čas od času může vyžadovat výměnu. Jak odstranit starý silikon? Jak se zbavit nečistot ze silikonu, které mohly vzniknout během jeho aplikace?

 

Podíl:
Jak odstranit silikon?

Jak odstranit přebytečný silikon?

Samostatné provádění silikonových spojů je poměrně běžné – jedná se o drobnou renovaci, ke které nejsou potřeba specializované nástroje ani odborné vzdělání. Při aplikaci silikonových spojů, zejména nezkušenými osobami, se často stává, že je silikonu příliš mnoho – spoj je příliš tlustý a přebytečný materiál může negativně ovlivnit jeho estetiku. Jak si s tím poradit?

Před zahájením nanášení silikonu se vyplatí zkontrolovat průchodnost dávkovače – pro nanášení silikonu se nejčastěji používají speciální aplikátory zvané pistole. Do nich se vkládá balení se silikonem, které se otevře a pomocí tohoto jednoduchého nástroje lze dozovat silikon. Pokud však máte k dispozici starý, seknoucí se aplikátor, rozhodně stojí za to jej opravit nebo koupit nový – jeho plynulé fungování výrazně usnadní práci a minimalizuje problém s přebytečným silikonem.

Přebytečný silikon, který se rozšiřuje do stran spoje, lze také minimalizovat použitím ochranných pásek – stejně jako při malování se přilepí podél spoje, což způsobí, že přebytečný silikon se usadí na pásce a bude s ní odstraněn. Samozřejmě i v takovém případě se může stát, že někde zůstane příliš mnoho silikonu. Jak odstranit jeho přebytek? Jedním z prostředků, které se osvědčily, je tekutý prostředek na mytí nádobí – stačí nalít tento prostředek na část silikonu, kterou chcete odstranit, a po chvilce jej můžete odstranit houbičkou nebo hadříkem. Do prostředku nepřidávejte vodu. Pokud však silikon ztvrdl, je vhodné počkat, až se zcela vytvrdí, a poté jej vyříznout nožem.

Jak odstranit silikon z rukou, nástrojů nebo oblečení?

Při aplikaci silikonu kolem dřezu v kuchyni nebo umyvadla v koupelně je snadné zašpinit si ruce, nástroje a oblečení. Není však třeba se obávat – pokud si znečištění všimnete včas a ihned se pokusíte ho odstranit, silikon by měl jít vyčistit téměř z jakéhokoli povrchu.

Čerstvé znečištění silikonem na rukou je nejlepší otřít papírovým ručníkem nebo jednorázovým hadříkem – tím by mělo být možné odstranit většinu výrobku, ale zbytky silikonu mohou zůstat ve vráskách prstů, kolem nehtů a v podobných zákoutích. Proto je dobré ponořit ruce do studené vody a pokusit se s její pomocí odstranit zbytky silikonu. Lze také použít šedé mýdlo. Pokud jsou znečištění na rukou zaschlá, je třeba je smývat právě pomocí studené vody a šedého mýdla, dokud se jich nezbavíte.

Znečištění silikonem na nástrojích je také dobré odstranit bez zbytečných odkladů – když je čerstvé, téměř celé se podaří odstranit nasucho (otřením papírem nebo hadříkem). Pokud však dojde k zaschnutí silikonu na nástrojích, lze použít přípravek na odstranění silikonu nebo umýt nástroje ve studené vodě s mýdlem – pokud se jedná o předměty, které mohou přijít do kontaktu s vodou.

Nejtěžší bude odstranit zaschlý silikon z oblečení – i ten čerstvý může na něm zanechat stopy, takže při aplikaci silikonu je dobré obléknout si pracovní oděv, a pokud dojde k znečištění tkaniny, je třeba ji rychle vyprat ve studené vodě s šedým mýdlem nebo potřít skvrnu velkým množstvím prostředku na mytí nádobí a vyprat ve studené vodě po přibližně dvaceti minutách.

Kolekce Kuchyňský nábytek Halmar

Kolekce kuchyňský nábytek Halmar

Jak odstranit starý silikon?

Renovujete kuchyň nebo koupelnu? Vyměňujete kuchyňskou desku, dřez nebo umyvadlo? Anebo provádíte drobné opravy a plánujete vyměnit silikon? Než začnete s aplikací nového výrobku, je nezbytné důkladně odstranit starý tmel.

Silikonové spáry jsou odolné a poměrně elastické, ale i ony se časem mohou poškodit. Nejčastěji starý silikon praská nebo se v něm objevují mezery, kterými může pronikat voda. Pokud k tomu dochází kolem dřezu nebo sporáku, situace není tak naléhavá jako v případě, kdy tmel ztrácí těsnost pod sprchou nebo kolem vany, kde je výrazně více vody a častěji dochází k jejímu rozstřiku na spáru. Aby se mohl silikon vyměnit za nový, je nejprve třeba odstranit starou vrstvu. Jak to udělat?

  • Starý silikon lze vyříznout – je třeba ho podebrat malou špachtlí a odřezávat nožem. Bohužel se jedná o poměrně zdlouhavý proces. Při vyškrabávání a odřezávání silikonu je nutné dávat pozor, aby se nepoškodily hrany sousedních materiálů: dlaždice, deska stolu, sprchová kabina.

  • Starý silikon lze odstranit i domácími metodami – nejpopulárnější je použití vody s octem nebo velkého množství prostředku na mytí nádobí. Tyto přípravky je třeba nanést na silikon, který má být odstraněn, a nechat působit půl hodiny. Poté lze zkusit odstranit silikon pomocí hrubé houbičky.

  • Na starý silikon jsou však nejúčinnější chemické prostředky – jejich úkolem je jej změkčit, téměř rozpustit, což umožní jeho snadné odstranění pomocí špachtle a papírového ručníku. Pokud se rozhodnete pro použití chemického přípravku, stojí za to věnovat pozornost tomu, pro jaké povrchy je určen – většina z nich funguje na dlaždice a sklo, ale ne každý je vhodný pro použití na kamenné nebo dřevěné pracovní desky. Rovněž je vhodné zkontrolovat, zda jsou k přípravku přiloženy nějaké nástroje na jeho dávkování a na odstranění silikonu.

Odstranění starého silikonu není snadné, ale je nezbytné při rekonstrukčních pracích. Vyplatí se obrnit trpělivostí a vybavit se příslušnými prostředky, které tento úkol usnadní.

Kolekce Junona

Kolekce Junona

Jak odstranit šmouhy po silikonu?

Na novém kuchyňské lince zůstaly šmouhy po silikonu, nebo možná podobné stopy zůstaly na sprchové kabině nebo na skříňce pod umyvadlem v koupelně? Takové situace nejsou nijak vzácné – aplikace silikonu svépomocí se může spojovat s různými nedokonalostmi a i těm nejlepším řemeslníkům se může stát, že zanechají obtížně viditelné šmouhy. Jak se těchto malých stop zbavit?

Ihned po provedení silikonových spár je dobré velmi pečlivě prohlédnout jejich okolí – většina šmouh a skvrn od silikonu vzniká právě těsně vedle spár, ale to není vše. Je třeba podívat se také na sousední povrchy, protože silikonové nečistoty na nich mohly vzniknout například od znečištěného nářadí nebo oblečení. Čím dříve jsou tyto nedostatky zjištěny, tím snáz je lze odstranit.

Čerstvé silikonové šmouhy lze bez větších problémů odstranit nasucho – stačí hrubá houbička, papírový ručník nebo jednorázový hadřík, několik silnějších pohybů a po šmouze by nemělo zůstat žádné stopy. Pro jistotu lze tento povrch ještě ošetřit trochou octa nebo prostředku na mytí nádobí.

Silikon ve fázi tuhnutí lze zkusit odstranit, ale pokud bude příliš hustý a příliš přilnavý, rozmaže se ještě více – v takovém případě je lepší ho nechat zaschnout a teprve poté ošetřit speciálním čističem, octem nebo prostředkem na mytí nádobí.

Silikonové šmouhy, které vznikly mnohem dříve, vyžadují podobné úsilí jako staré silikonové spáry – lze je zkusit seškrabat (dávat pozor, aby nedošlo k poškození spodního povrchu) nebo rozpustit a odstranit. Domácí metody, které lze použít, jsou ocet a prostředek na mytí nádobí. Nejefektivnější se však ukazují být speciální čističe silikonových skvrn – jsou k dostání ve většině stavebních obchodů i na internetu a to za přístupné ceny.

Kde nanášet silikon?

Odstranění silikonových spár a nečistot po silikonu je náročná činnost, proto je vždy vhodné zvážit, kde silikon použít – měl by se nanášet pouze tam, kde je to nezbytné. Ke spárování mnoha spojů v místnostech, které nejsou vystaveny vlhkosti, by se měl používat akryl, zatímco silikon je určen hlavně pro:

  • Kuchyně – obvykle se nanáší na kuchyňskou desku, konkrétně na místo jejího spojení s dřezem. Pokud je v kuchyni použito k zabudování do desky i varná deska, často se kolem ní také provádí silikonová spára, ale musí to být bezpodmínečně silikon určený pro použití při vysokých teplotách.
  • Koupelny – je těžké si představit aranžmá této místnosti bez použití silikonových spár. Ty jsou používány kolem sprchového koutu a vany, kolem umyvadla a také často na spojení stěnových a podlahových dlaždic, zvláště v moderních sprchových koutech bez vaničky – v takovém případě se silikon používá také kolem odtoku. Silikonem se těsní také další sanitární prvky, jako je spoj mezi toaletní mísou a stěnou a podobně.
  • Terasy a balkony – silikonové spáry bývají používány na styku podlahové krytiny se stěnou nebo soklem.

Jak je vidět, silikonové spáry jsou běžně používány ve většině domů a bytů. Jejich trvanlivost je vysoká, ale ne věčná, proto je dobré vědět, jak odstranit starý silikon a jak se zbavit skvrn po tomto prostředku, což rozhodně usnadní drobné rekonstrukční práce.